Něco se děje

Opravdu obdivuju učitele na základních školách. Ať udělají, co udělají, vždycky se někomu nezavděčí. Dětem, rodičům, kolegům nebo řediteli? A přesto, rok co rok,  po blažených týdnech letních prázdnin znovu nastoupí do 10měsíčníh maratonu.

S učiteli je to jako s kuchaři. Všichni jíme, a tak si myslíme, že rozumíme vaření. Kdekdo kritizuje a hlavně radí. Samozřejmě, jako v každém oboru, jsou učitelé dobří a špatní. Což je, stejně jako u vaření, velmi subjektivní věc. Zeptejte se pěti rodičů a pěti dětí, co se jim na jejich učiteli líbí. Nejspíš dostanete téměř deset různých odpovědí, například:.

  1. Že je mladá.
  2. Že už je taková zralá, rozumná. 
  3. Že dává úkoly.
  4. Že nedává úkoly.
  5. Že ……

Pro mě je hrdina každý učitel už proto, že je každé ráno, bez ohledu na to, jak se vyspal a jestli ho něco bolí, ve střehu, ať už při dozoru u šaten nebo na chodbách. Že přežije kravál o přestávkách. Že vyplní všechny ty dokumenty, co musí. Že od žáků vybere peníze na to a tamto. Že ustojí rodiče, kteří si myslí, že právě to jejich dítě je hodné a chytré… a k tomu vychovává a vyučuje.

Lituju učitele, kteří se snaží. Vím, o čem mluvím, sama jsem snaživka. Nejdu do hodiny bez přípravy. Mám i plán B. V každé hodině musí být nějaká zábavnější část. Myslím na každého člena skupiny. Zvládne to? Bude ho to bavit? Naučí se to? Myslím na své žáky i mimo výuku. Prostě je mám ráda.

Jenže, něco se děje. Hůř a hůř se mi daří děti nadchnout. Mám pocit, že už se někdy podbízím s tématy, jen abych je ulovila. Ale je toho tak málo, co je zajímá! A co je horší, málo je zajímají lidi kolem nich. V hodinách angličtiny potřebujete mluvit. Nejen o sobě, ale i o druhých. Jak o nich máte něco vědět, když neposloucháte, co říkají?

Diagnóza: SOBEC

Obávám se, že víc a víc dětí jsou sobci. Mnozí nemají sourozence, mezi které by rodiče rozdělili svou pozornost. Celý svět se točí kolem nich. Výborně znají své potřeby a pocity a hlasitě je dávají najevo. Umějí o nich mluvit. Muví o sobě, ale neumějí naslouchat druhým. Ani rodičům, ani kamarádům, natož učitelům.

Moc vjemů

Jak připravit lekci, aby děti uspokojila? Jak konkurovat akčním filmům a napínavým počítačovým hrám? To musí být učitel výborný animátor. Šoumen. Doporučuji zvážit založení nového oboru na vysokých školách. Na takovou pedagogicko-šoumenskou fakultu se budou muset dělat velmi náročné talentové zkoušky…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů